Kalorické tabuľky – strašiak, alebo povinná výbava každej chudnúcej ženy?

O kalorických tabuľkách sa v súvislosti s chudnutím hovorí veľa. Dokážu byť skvelým pomocníkom, ale je potrebné ich vedieť používať a brať ich s chladnou hlavou. Na to, aby ste niečo vo svojom živote zmenili, totiž musíte aj niečo spraviť a nestačí iba vygoogliť si, koľko má čo kalórií. Poďme si teda o tom povedať viac!

Kalorické tabuľky – strašiak, alebo povinná výbava každej chudnúcej ženy?
(zdroj: unsplash.com)

Nielen na chudnutie

Kalorické tabuľky si môžete nájsť na internete alebo si ich zohnať v tlačovej podobe. Je v nich zaznamenané každé jedlo aj s hodnotou, koľko má kalórii. Pokiaľ si potrebujete alebo chcete sledovať počet prijatých kalórii na dennej báze, kalorické tabuľky vám v tom pomôžu. Údaje o kalóriách môžete sledovať aj na obaloch jednotlivých potravín. Pomôcť by nám mali hlavne na to, aby sme mali prehľad, koľko kalórií denne prijímame, pretože žijeme v hektickej dobe, kedy si niečo na jedenie obvykle „ulovíme“ za behu a neriešime jeho kvalitu. Okrem toho, že so zdravým životným štýlom je spojené aj jedenie v kľude, za deň sa vám dokáže takýmto jedením nazbierať oveľa viac kalórií, ako by ste predpokladali. Kalorické tabuľky však nemusíte využívať len vtedy, keď chcete chudnúť. Môžu vám totiž dopomôcť k tomu, aby ste sa cítili lepšie – napríklad, aby vám lepšie trávilo. Prípadne aj ak trpíte intoleranciami alebo alergiami, a z toho dôvodu nemôžete konzumovať niektoré potraviny. Telo totiž živiny a kalórie potrebuje tak či tak.

Dajte si poradiť od profesionálov

Úplne najhorší „parťáci“ na chudnutie alebo v podstate čokoľvek, čo v živote chcete zmeniť, sú netrpezlivosť a frustrácia. Ak ste už vyskúšali rôzne pilule, diéty, zázračné bylinky a nič nepomohlo, pochopiteľne teraz dychtivo skúšate kalorické tabuľky, no tabuľky sami o sebe nezmenia váš život, ani vašu postavu. Je to dlhodobý proces, kde sa musíte obrniť trpezlivosťou, pevnou vôľou a dobrou náladou. Ak sa začnete s kalorickými tabuľkami a chcete si tak kompletne nastaviť nové stravovacie návyky, poraďte sa s odborníkmi. Je to z jedného prostého dôvodu – potrebujete vedieť, ako na tom ste zdravotne a kde vlastne máte začať. Nechajte si aj zostaviť profesionálny jedálniček, aspoň na začiatok, aby ste mali predstavu, ako vyzerá pre vás ten správny príjem kalórií. Pokiaľ to nebudete riešiť s profesionálom, tak dbajte na to, že strava musí byť vyvážená, aby ste si nepoškodili zdravie.

Pozor na nedostatok pohybu

Chyba, ktorú najmä začiatočníci robia, je tá, že si vyhľadajú potraviny s najnižším množstvom kalórií a podľa toho sa začnú stravovať. To však nie je dobré, pretože po čase strava začne byť fádna, vaše telo sa dostane do stresového stavu a zo začiatku možno schudnete, ale akonáhle začnete jesť o niečo viac, dostaví sa jojo efekt a vy skončíte zasa iba frustrovaní. Ako sme už spomínali, tabuľky samé o sebe nerobia zázraky. Veľkou pravdou však je, že pokiaľ k nim pripojíte pohyb, pôjde to o dosť ľahšie. Nehýbať sa takmer vôbec totiž značne poškodzuje zdravie a spomaľuje metabolizmus. Tým pádom každá diéta alebo pokus o zmenu stravy končí frustráciou, lebo to ide príliš pomaly. Ak sa však začnete hýbať aspoň trochu každý deň, zmeny uvidíte takmer okamžite. Nemusíte behať alebo chodiť do posilňovne – choďte sa iba prejsť. Hlavne od seba neočakávajte nemožné a majte trpezlivosť, pretože veľké zmeny sa dejú pomaly a odhodlanie k nim potrebujeme rovnako pomaly dávkovať, aby nám vydržalo až do konca.