Neestetické a nepríjemné bradavice – čo s nimi robiť?

Asi väčšina z nás sa už niekedy s nimi stretla. Patria medzi nepozvaných návštevníkov našich piet, rúk alebo niekedy aj tváre. Hovorí sa, že keď ich raz dostaneme, už sa ich nikdy nezbavíme. Je to naozaj tak a existuje aj iný spôsob, ako tekutý dusík či laser v lekárskej ambulancii?

Neestetické a nepríjemné bradavice – čo s nimi robiť?
(zdroj: unsplash.com)

Má ich naozaj takmer každý

Ľudský papilomavírus, alebo HPV, patrí medzi bežný vírus, pozostávajúci z vyše 100 typov. Do roku 2001 ho malo na svete viac, ako 630 miliónov ľudí. Vo väčšine prípadov je tento vírus bezpríznakový a neškodný a prejaviť sa môže v našom organizme najčastejšie pri poklese imunity, hormonálnych výkyvoch alebo vplyvom UV žiarenia. Zdrojom infekcie tohto vírusu, môže byť odlúpenie časti kože, ktorá sa môže prenášať kontaminovanými predmetmi alebo priamym kontaktom. Niektoré typy HPV sú prenosné sexuálnym stykom. Rozvoj infekcie prebieha od jedného do dvadsiatich mesiacov. Každý typ vírusu sa prejaví na konkrétnom mieste, ktorým môže byť koža, ústna dutina a dokonca aj oko. Najčastejšie sa stretávame s plochými bradavicami (majú hladký povrch a vyzerajú ako svetlo ružové pupence), plantárnymi bradavicami (spočiatku sú malé, nenápadné a majú hladký povrch, no postupne rohovatejú a pripomínajú mozoľ), nitkovitými bradavicami (tie sú najčastejšie na tvári, majú pretiahnutý tvar a vystupujú nad úroveň kože) či genitálnymi bradavicami.

Ste proti, alebo za homeopatiu?

Spôsobov odstraňovania bradavíc na koži je niekoľko. Medzi tie bolestivé patrí určite spomínaný laser a tekutý dusík. Príjemnejšou formou sú prípravky z lekárne na báze tekutého dusíka, no, bohužiaľ, žiaden z týchto prípravkov nie je jednorázový a nezaručuje 100%-nú účinnosť. Existuje aj množstvo domácich receptov, ako napríklad potieranie bradavice jablčným octom či citrónovou šťavou. Obľúbené je aj prikladanie cesnaku alebo banánov. Nezabral u vás ani jeden z týchto spôsobov? Nevešajte hlavu! Možno u vás zaberie práve alternatívna verzia, ktorou sú jednoznačne homeopatiká. Často sú odsudzované a považované za výhodný biznis, ale to je koniec koncov aj každý voľnopredajný liek, ktorý si bez doplatku poisťovne v lekárni kúpite. Homeopatia sa riadi troma základnými princípmi: podobné sa lieči podobným, na liečenie sa používa čo najmenšie množstvo a homeopatikum je vyberané nielen podľa fyzických symptómov, ale aj podľa psychického stavu pacienta.

Beh na dlhé trate

Látky, s ktorými homeopatia pracuje, sú prevažne minerálne látky, rastlinné výťažky alebo živočíšne lieky. Nemusíte sa teda báť, že by ste do svojho tela pchali nejakú chémiu, čo sa v prípade väčšiny klasických liekov povedať nedá. Na bradavice existuje veľké množstvo homeopatík, ktoré sa rozdeľujú aj podľa toho, na aký druh bradavice ich potrebujete. Odporúčame použiť „kombo“ viacerých, ktoré sa postará o všetky aspekty tvorby bradavíc. Pozor – musíme vás však upozorniť, že homeopatiká nie sú krátkou a ľahkou cestou boja s bradavicami, a že sa ich takto nezbavíte zo dňa na deň. Rátajte preto so zhruba 2-3 mesiacmi, po ktorých by mali bradavice zo dňa na deň odpadnúť. Samozrejme, liečbu je potrebné konzultovať s lekárom alebo lekárnikom, ktorí vám odporučia spôsob dávkovania.