Zabudnite na pleťové vody z drogérie – vyrobte si tú svoju doma!

Hoci vyrábanie kozmetiky možno znie ako veľmi komplikovaná záležitosť, nie je to však pravda. Potrebujete len pár nie až tak drahých ingrediencií a čas. V nasledujúcom článku nájdete naše tipy, ako si doma vyrobiť pleťovú vodu, ktorá zohľadní špecifické potreby vás aj vašej pokožky.

Zabudnite na pleťové vody z drogérie - vyrobte si tú svoju doma!
(zdroj: unsplash.com)

Mäta na problematickú pleť

Ak máte mastnejšiu pleť so sklonom k tvorbe vyrážok a akné alebo zapálených miest na pokožke, najlepšia pre vás bude mätová pleťová voda s čajovníkovým olejom. Mäta aj tea tree olej totiž majú skvelé antiseptické účinky a čajovníkový olej zároveň bojuje s baktériami a rôznymi mikróbami. Na takúto pleťovú vodu budete potrebovať 2 ČL sušenej mäty, ktorú kúpite v ktoromkoľvek obchode s potravinami, 2 ČL sušeného rozmarínu, 300 ml vody a 10 kvapiek tea tree oleja. Bylinky stačí zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať pokojne až 30 minút. Po ochladnutí tento zápar musíte scediť a naliať do čistej a dobre uzatvárateľnej nádobky. Na záver pridajte čajovníkový olej. Touto antibakteriálnou vodou si môžete čistiť pleť klasicky ráno aj večer. 

Univerzálny harmanček

Určite viete, že na pokožku má priaznivý vplyv aj harmanček, ktorý sa pridáva do veľkého množstva kozmetiky. Harmanček, alebo inak nazývaný rumanček kamilkový, dezinfikuje, upokojuje podráždenú pleť a tiež urýchľuje hojenie rán. Pleťovú vodu z kvetov rumančeka budete potrebovať v prípade, ak vás trápia začervenané a podráždené miesta na pleti, alebo ak je vaša pleť nečistá, poprípade s rozšírenými pórmi a ľahko sa na nej tvoria vyrážky. Na harmančekovú pleťovú vodu potrebujete 2 ČL sušených kamiliek, 1 dl liehu a 2,5 dl destilovanej vody. Pozor, ak máte citlivú alebo suchú pokožku, lieh jej viac ublíži, než pomôže. Sušený harmanček zalejte liehom, opäť nechajte lúhovať aspoň 30 minút a potom zmes sceďte do čistej nádobky a do výluhu prilejte destilovanú vodu. Poriadne pretrepte a rumančekovú pleťovú vodu môžete začať používať.

Ty si má, levandulová

Veľmi populárnou bylinkou je voňavá levanduľa. Aj z tejto bylinky sa dá pripraviť pleťová voda, ktorá je vhodná pre všetky typy pleti. Hodí sa dokonca aj pre citlivú pokožku, pretože pokožku skvelo upokojuje a podporuje jej regeneráciu. Na jej prípravu potrebujete 250 ml destilovanej vody, 3 PL jablčného octu a 3 PL sušených levanduľových kvetov alebo levanduľový esenciálny olej. Opäť si nájdite vhodnú nádobku a nalejte do nej zmes destilovanej vody a jablčného octu. Pridajte kvety alebo esenciálny olej a zavretú nádobku odložte na dva týždne na tmavé miesto, ale jej obsah nezabudnite pravidelne premiešavať. Potom zmes sceďte, aby ste ju zbavili pevných čiastočiek a môžete používať. Hoci zloženie týchto pleťových vôd poznáte, aj v tomto prípade je šanca, že vám spôsobia nejakú alergickú reakciu, najmä, ak máte citlivú pleť. Preto každú z nich najprv vyskúšajte na malom kúsku kože, aby ste prípadnej alergickej reakcii predišli.