Veľa sa v noci potíte? Možno pre vás máme riešenie!

Potenie ako také je bežným fenoménom, s ktorým sa stretávame – najmä v lete. Niekto sa potí menej, iný zase viac, pretože každý organizmus inak reaguje na rôzne vonkajšie i vnútorné podnety. Nočné potenie môže byť len dočasné a spojené s konkrétnymi životnými situáciami, pozor, ak sa však stane chronickým problémom!

Veľa sa v noci potíte? Možno pre vás máme riešenie!
(zdroj: unsplash.com)

Vychlaďte spálňu aspoň na 23 stupňov

Ak sa potenie v noci u vás vyskytuje príležitostne, nemalo by vás znepokojovať a pravdepodobne ho môžete riešiť jednoduchými úpravami prostredia alebo správania počas spánku. Samozrejme, na vine môže byť vysoká interiérová teplota. Nie každý má k dispozícii klimatizáciu, je však dobré miestnosť, kde budete spať, predtým dostatočne vychladiť. Môžete použiť ventilátor, otvoriť okno a spraviť v domácnosti prievan alebo si jednoducho ľahnúť do postele bez pyžama. Nezabudnite však na to, že naša telesná teplota počas noci kolíše – to znamená, že v jednom momente môžete byť chladní a môže vám byť zima a v inom môžete zase pocítiť návaly tepla a horúčavu, ktorá vás preberie zo spánku. Majte teda poruke aj deku alebo perinu, ktorou sa v prípade potreby rýchlo zakryjete.

Nepite – aspoň nie pred spaním

Ako sme už vyššie naznačili, aj posteľná bielizeň sa môže podieľať na našom nočnom potení. Ideálne je siahnuť po vzdušnom materiáli, ktorý odvádza vlhkosť. A týka sa to nielen posteľnej bielizne, ale aj pyžama (ak v ňom počas leta spíte). Vyhýbať by ste sa mali materiálom, ako je polyester alebo nylon. Naopak, vhodné sú materiály ako je ľan, lyocel, bambusová viskóza alebo konope. Svoju pozornosť by ste mali zamerať aj na prikrývky, ktoré používate. Niektorí výrobcovia rozlišujú letnú a zimnú prikrývku, zatiaľ čo iní vyrábajú celoročné prikrývky. V ideálnom prípade je vhodné mať rozdielne prikrývky na leto a zimu. Kto by si v lete pred spaním odpustil nejaký dobre vychladený drink, alebo nápoj, obzvlášť, ak ste na dovolenke? Bohužiaľ, môže to byť lístok k prebdenej noci. Alkohol totiž zvyšuje srdcovú frekvenciu, ovplyvňuje krvný tlak, a to môže pôsobiť aj na telesnú teplotu a teda spôsobiť, že sa budete potiť viac.

Vedľajšie účinky

K zvýšenému poteniu ako vedľajšiemu účinku môžu viesť aj niektoré lieky. Ide predovšetkým o antidepresíva, alebo lieky na liečbu cukrovky. Mnohí odborníci však uvádzajú, že aj pri užívaní výživových doplnkov môže byť nadmerné nočné potenie vedľajším účinkom, ktorý môžu pocítiť mnohí. Sú to predovšetkým výživové doplnky s obsahom vápnika a niacínu. Zvýšené potenie pozorujeme aj pri hormonálnych zmenách, a to nemusíme hovoriť len o tom nočnom. Návaly tepla mávajú predovšetkým ženy v prechode, prípadne v období tehotenstva alebo šestonedelia. Nočné potenie však môže signalizovať aj niektorú z vážnejších chorôb. Ide napríklad o rakovinu, depresiu, HIV, neurologické ochorenia, autoimunitné ochorenia, hypoglykémiu, ochorenia srdca alebo nadmernú činnosť štítnej žľazy. Ak sa pravidelne budíte premočení od potu, zažívate náhle nočné potenie sprevádzané úbytkom hmotnosti alebo vám nočné potenie bráni v kvalitnom spánku, je čas poradiť sa s lekárom.