Mýty o káve – veríte im aj vy?

Káva je bežnou súčasťou života takmer každého z nás. Aj preto o nej vzniklo mnoho mýtov, ktoré sa doslova tradujú z generácie na generáciu a my ani nevieme prečo, ale veríme im. Ktoré sú tie najčastejšie a zároveň najnelogickejšie?

Mýty o káve – veríte im aj vy?
(zdroj: unsplash.com)

Nebudete kvôli nej dehydrovaní

To, že káva dehydruje, vám povie kadekto – dokonca aj niektorí výživoví poradcovia či odborníci na stravovanie. Nie je to však pravda. Možno vás šokujeme, no aj šálku kávy môžete zarátať do svojho denného pitného režimu. Proti tomuto faktu môže stáť fakt, že káva podporuje močenie, pretože má diuretický účinok, no aby mala skutočne aj dehydratačný účinok, museli by ste jej vypiť viac, ako liter denne. Od tohto faktu sa dostávame hneď k ďalšiemu mýtu, a tým je to, že káva negatívne ovplyvňuje vaše zdravie. Ak ste citliví na kofeín, tak na tom môže byť niečo pravdy – káva totiž u takýchto ľudí môže vyvolávať úzkosť, zvyšovať tlak alebo narúšať spánok. Ak však kávu pijete v primeranom množstve, dostávate do svojho tela aj množstvo dobrých antioxidantov.

Na opicu je lepšie nepiť

Pri zdraví ešte ostaneme. Práve vďaka antioxidantom káva znižuje riziko vzniku rôznych chorôb, ako napríklad Parkinsona alebo Alzheimera. V malej miere taktiež zabraňuje tvorbe a rastu rakovinových buniek. Ak vám rodičia ako malým deťom hovorili, že keď budete piť kávu, nevyrastiete, je asi dosť jasné, že ide o ďalší mýtus. V skutočnosti ide skôr o to, že deti do 12 rokov by kávu nemali piť vôbec a medzi 12 a 18 rokmi sa neodporúča prijať viac, ako 100 mg kofeínu počas dňa. Nie je to kvôli rastu, ale kvôli tomu, že káva, predovšetkým kofeín, môže u detí vyvolať nespavosť, bolesť hlavy alebo závraty. Káva po opici je to najlepšie, čo môže byť? Ďalší mýtus. Vypitie tohto kofeínového nápoja vám dokáže priniesť len malý, alebo dokonca žiadny účinok. V niektorých prípadoch môže káva opicu ešte zhoršiť. Zatiaľ totiž neexistuje žiaden liek, ktorý by vás z nej dostal rýchlejšie. Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť týmto nepríjemným stavom, je piť primerane alebo alkohol úplne vynechať.

Pomocník pri športe

Káva pomáha pri chudnutí. Na tomto tvrdení je aj kúsok pravdy, no len vďaka káve nadbytočné kilá nezhodíte. Kofeín síce dokáže trochu zrýchliť metabolizmus a potlačiť chuť do jedla, z dlhodobého hľadiska však nemá na zmenu váhy skoro žiadny vplyv. Káva by nemala byť ani náhradou plnohodnotného jedla, pretože to by mohlo ísť na úkor vášho zdravia. Dobrou správou je, že šálka kávy 45 až 60 minút pred akýmkoľvek fyzickým tréningom vám dodá energiu a pomôže vám dosiahnuť lepšie fyzické výsledky. Kofeín sa už skúmal ako zosilňovač výkonu pri kardiu a aj silovom tréningu a dopadol úspešne. Výsledkom totiž bolo to, že pitie kávy pred tréningom zvyšuje silu, pozornosť, vytrvalosť a tiež môže zlepšiť výkon napríklad pri šprinte alebo skákaní.