Počuli ste o mozgovej hmle? Možno ju máte a ani o tom neviete!

Ak sa vám často stáva, že vojdete do miestnosti a zabudnete, prečo ste do nej vôbec išli, možno máte práve mozgovú hmlu. Nejde síce o žiadnu oficiálnu diagnózu, ale môže nám podstatne znepríjemniť život. Ako sa jej ubrániť?

Počuli ste o mozgovej hmle? Možno ju máte a ani o tom neviete!
(zdroj: unsplash.com)

Môže za ňu aj to, čo jete

V prípade mozgovej hmly síce nejde o zdravotný stav, ale týmto termínom označujeme pocit duševnej pomalosti a rozmazanosti. Pacienti popisujú problém mozgovej hmly ako nedostatok jasného myslenia, prípadne akési zatemnenie mozgu. Spája sa s tým, samozrejme, aj zabúdanie, slabá koncentrácia či pomalšie myslenie. Nehovoriac o ťažkostiach s hľadaním slov. Mozgová hmla môže mať nekonečné množstvo podôb a u každého sa prejavuje úplne inak. Za jej vznikom stojí údajne stres spojený so zvýšenou hladinou cukru v krvi. Určitú úlohu však zohráva aj životný štýl a prípadný zápal v organizme. Na ten má zasa veľký vplyv stravovanie, ktoré okrem zápalov vedie aj k iným zdravotným problémom. Niekedy stoja za vznikom mozgovej hmly viaceré faktory dokopy, ktoré sa navzájom ovplyvňujú, alebo jednoducho idú ruka v ruke.

Trvá vždy iný čas

Ak by ste chceli určiť presný časový rámec, počas ktorého budeme môcť u seba pozorovať mozgovú hmlu, nejde to. Závisí to totiž od príčiny aj konkrétneho človeka, ktorý hmlu zažíva. Väčšinou stačí len vyriešiť primárnu príčinu a hmla pominie. Ak je ňou v tom jednoduchšom prípade napríklad nedostatok spánku, stačí sa poriadne vyspať. Horšie to je, ak ide o príznak iného ochorenia. Pomerne často sa mozgová hmla vyskytuje pri borelióze, skleróze multiplex alebo lupuse. U pacienta sa dokonca môže prejaviť po liečbe rakoviny alebo aj pri silnom prechladnutí. V súčasnej dobe sa spája najmä s vírusom COVID-19, ktorý však stále nemá presne stanovenú liečbu, preto sa nedá veľmi ovplyvniť jeho trvanie a tým pádom ani trvanie mozgovej hmly.

Zamestnajte si myseľ

Ako sa teda mozgovej hmle brániť, prípadne čo robiť, keď je už tu? Pomáha napríklad dopriať si dostatok kvalitného spánku. Okrem iného sa tak napríklad zbavujete toxínov, ktoré máte v tele, a ktoré k mozgovej hmle prispievajú. Skúšajte nové veci a zamestnajte svoju myseľ stimulujúcimi činnosťami – nebude mať na mozgovú hmlu čas. Dobré je napríklad aj vyhýbať sa populárnemu multitaskingu, ktorý môže znížiť vašu produktivitu a vyčerpať organizmus. Robte si počas dňa mentálne prestávky, počas ktorých nebudete na nič myslieť – zavrite oči a relaxujte, alebo sa pozerajte von oknom. Buďte spoločenskí. Aj to udrží váš mozog a myseľ v neustálej činnosti. V neposlednom rade dodržiavajte zdravé stravovanie a vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám alebo iným „drogám“.